Czy Policja ma prawo żądać wydania dokumentacji medycznej ?
Policja co do zasady nie jest uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej !
Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, istnieje zamknięty katalog instytucji uprawnionych do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta.
Kiedy policja może uzyskać te informacje?
Policja jest uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej tylko w sytuacji w której jest organem zlecającym badania medyczne.
Ze względu na fakt, że dane medyczne pacjenta są uznawane za tzw. dane wrażliwe, ich ujawnianie wymaga szczególnej staranności.
Czy trzeba udostępnić dokumentację medyczną prokuraturze ?
Zarówno sąd, jak i prokurator mają prawo uzyskać dokumentację medyczną dotyczącą pacjenta. Mogą zatem wystąpić do podmiotu leczniczego o udostępnienie jej w formie wyciągów, odpisów lub kopii, a także oryginałów.
UWAGA! Do odbioru dokumentacji medycznej mogą zostać upoważnieni przez prokuratora bądź sąd funkcjonariusze policji. Funkcjonariusze ci działają na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
Jaka jest podstawa prawna do udostępnienia dokumentacji medycznej organom ścigania ?
Prawo do żądania dokumentacji medycznej przez organy ścigania ma swoje źródło w art. 15 k.p.k., który stanowi ogólną zasadę udzielania pomocy tym organom w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego.
Warto jednak zaznaczyć, że w trakcie tego postępowania inne organy śledcze, jak np. policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), nie mają prawa żądać wydania dokumentacji medycznej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dotyczy to osoby, która na wniosek tych organów jest poddawana badaniom medycznym, np. badaniu przed umieszczeniem jej do wytrzeźwienia.
Podsumowanie
W świetle obowiązujących przepisów, co do zasady policja nie jest uprawniona do uzyskania pełnej dokumentacji medycznej pacjenta, chyba że prowadzi postępowanie przygotowawcze w ramach konkretnego postępowania karnego i ma na to zgody sądu czy prokuratora. W innych sytuacjach, z uwagi na ochronę prywatności i poufności informacji medycznych, dostęp do dokumentacji medycznej jest ograniczony.
Byłaś/eś kiedyś w sytuacji w której Policja żądała od ciebie wydania dokumentacji medycznej Twojego pacjenta ?
Masz jakieś wątpliwości w tym temacie ? Zapraszam na konsultacje !
A może interesują Ci inne zagadnienia związane z prawem medycznym, prawami i obowiązkami lekarza, prowadzeniem podmiotu leczniczego ?
Zapraszam do śledzenia moich mediów społecznościowych gdzie znajdziesz dużo przydatnych rad oraz bieżące newsy z zakresu prawa medycznego.