Z różnych przyczyn może się zdarzyć, że w postępowaniu karnym nie złożymy wniosku o doręczenie i sporządzenie uzasadnienia wyroku w ustawowym terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku. Co wówczas należy zrobić? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu ( art. 126 KPK).
Wniosek o przywrócenie terminu
Wniosek o przywrócenie terminu należy sporządzić na piśmie, oznaczając w nim organ do którego wniosek kierujemy, datę jego sporządzenia, podać dokładne dane wnoszącego pismo i oczywiście złożyć na piśmie podpis. W uzasadnieniu wskazujemy przyczyny dla których nie dokonaliśmy określonej czynności w terminie.
Termin złożenia wniosku
Tak sporządzony wniosek w terminie 7 dni od dnia ustania przeszkody ( która uniemożliwiła nam złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku) kierujemy do organu przed którym należało dokonać czynności, w tym wypadku do Sądu który wydał wyrok w naszej sprawie.
Co należy wykazać we wniosku ?
Ustawa warunkując przywrócenie terminu zawitego od zaistnienia „przyczyny od strony niezależnej”, która uniemożliwiła jego dotrzymanie, nie wskazuje, jakie okoliczności zasługują na taką ocenę. Ocenę taką musi przeprowadzić organ uprawniony do rozpoznania wniosku, uwzględniając realia konkretnej sprawy. Generalnie można stwierdzić, że przyczyna od strony niezależna, to taka, na której zaistnienie i przebieg strona nie miała żadnego wpływu i nie mogła jej samodzielnie usunąć, aby w terminie dokonać czynności procesowej.
W bogatym w tej materii orzecznictwie sądowym uznano, że za przyczynę niezależną od strony nie może być uznane między innymi:
- pozbawienie oskarżonego wolności w innej sprawie, które nastąpiło po upływie siedmiodniowego terminu do odebrania pisma
- nieobecność strony – prawidłowo poinformowanej – na ogłoszeniu orzeczenia lub na rozprawie odwoławczej
- pobyt w sanatorium
- odebranie korespondencji przez współmałżonka upoważnionego do tego
- pobyt za granicą
- niski stan świadomości prawnej lub nieznajomość prawa lub niezrozumienie pouczenia
O czym należy pamiętać ?
Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy dokonać czynności, która nie została wykonana w terminie ! Oznacza to, że do wniosku o przywrócenie terminu dołączamy wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia interesującego nas wyroku. Jest to bardzo istotna kwestia bowiem bez dopełnienia tej czynności uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do jej dokonania, nie jest możliwe.
Ważne
Na odmowę przywrócenia terminu przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych.